«Futurimo Rīga» hakatonā jaunieši izstrādā septiņas eksponātu idejas

Kā parādīt mākslīgā intelekta un elektromagnētiskā lauka darbības principus? Kā attēlot enerģijas ražošanu no lietus notekūdeņiem un gājēju radītās enerģijas? Savus priekšlikumus, kādus objektus iekļaut Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) un partneru veidotā zinātkāres centra «Futurimo Rīga» ekspozīcijā, 22. jūlijā hakatonā izstrādāja Latvijas skolu jaunieši. Viņu idejas un prototipi tiks nodoti «Futurimo Rīga» veidotājiem, lai izvērtētu, kurus no tiem iespējams pārvērst par reāliem eksponātiem.

Strādājot pēc dizaina domāšanas metodoloģijas, septiņas jauniešu komandas dienas laikā veica gan izpēti, gan konsultējās ar mentoriem, gan arī izveidoja fiziskus prototipus savām idejām, demonstrējot nākotnes viedo pilsētu, kas ir «Futurimo Rīga» ekspozīcijas vadmotīvs. 

Visaugstāk tika novērtēti ideju prototipi, kas demonstrē mākslīgā intelekta un elektromagnētiskā lauka darbības principus, kā arī eksponāta ideja, kas attēlo elektroenerģijas ražošanu no lietus notekūdeņiem. Vēl hakatonā jaunieši izveidoja grīdas eksponāta prototipu, kas rāda, kā iespējams ražot enerģiju no gājēju radītās enerģijas, kā arī piedāvāja savas idejas par nākotnes sabiedriskā transporta un infrastruktūras attīstību. Tika izstrādāts arī prototips virtuālajam asistentam, kas palīdz labāk iepazīt ekspozīciju un uzlabo centra apmeklētāju pieredzi. 

Komandu sniegumu vērtēja žūrija, kurā bija RTU zinātņu prorektors Tālis Juhna, «Latvenergo» starptautisko attiecību un korporatīvās sociālās atbildības jomas pārstāvis Guntars Mihailovs, RTU Zinātnes un inovāciju centra Inovatīvu produktu izstrādes nodaļas vadītājs Reinis Adovičs, kā arī «Futurimo Rīga» projekta vadītāja Baiba Smiltiņa. 

Hakatons tika veidots, lai iesaistītu skolu jauniešus «Futurimo Rīga» satura izstrādē. Jauno zinātkāres centru RTU veido kopā ar Rīgas domi, kā arī industrijas sadarbības partneriem, lai ieinteresētu bērnus un jauniešus STEM (science, technology, engineering, and mathematics) jomās. Centrs atradīsies Pārdaugavā, Meža ielā 6, un būs paredzēts pirmskolas un skolas vecuma bērniem, viņu vecākiem, skolotājiem. Jauno zinātkāres centru iecerēts atklāt 2023. gada februārī.

Zinātkāres centrā laiku izzinoši varēs pavadīt gan ģimenes ar bērniem, kad skolotāji, kuri turp būs aizveduši savas klases skolēnus. Bērni varēs iepazīt dabaszinātnes, interaktīvi darbojoties un izmēģinot centra eksponātu sniegtās izziņas iespējas, kā arī būs iespējams piedalīties dažādās nodarbībās, zinātnes šovos, radošajās darbnīcās un ar eksperimentu palīdzību iepazīt ķīmijas un fizikas likumus. Savukārt pedagogi varēs papildināt zināšanas par jaunākajām tehnoloģijām.

Piesakies saņemt ziņas par Futurimo Rīga jaunumiem, pasākumiem un atlaidēm